Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?
Gdy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, a warunki drogowe zaczynają się pogarszać, wielu kierowców rozważa wymianę ogumienia letniego na zimowe. Jedni uważają to za konieczność, inni pozostają przy wariantach letnich. Co na to prawo? Czy w Polsce istnieje obowiązek zmiany opon na zimowe? Dlaczego i kiedy zmienić opony? Jak to wygląda w innych krajach Europy?
Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce? Dlaczego warto zmienić opony?
Opony pełnią w samochodzie istotne funkcje. Nie tylko łagodzą wstrząsy i drgania, ale również poprawiają bezpieczeństwo jazdy poprzez zapewnienie optymalnej przyczepności. Dlatego tak ważne jest to, aby były dostosowane do aktualnie panujących warunków pogodowych. Zwłaszcza zimą są one trudne, stąd konieczność założenia specjalnego ogumienia. Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa w Polsce?
Zgodnie z przepisami, nie ma w Polsce obowiązku jazdy na oponach zimowych. Niemniej zmiana ogumienia jest w naszym kraju zalecana. Dlaczego? Gdy temperatura za oknem spada poniżej 7 st. Celsjusza, a na drogach pojawia się śnieg, lód, gołoledź czy też błoto pośniegowe warianty letnie po prostu gorzej sobie radzą, co ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Warto je więc zastąpić oponami zimowymi.
Dzięki innemu składowi mieszanki i bieżnikowi opona zimowa dobrze zachowuje się w niskich temperaturach. W praktyce oznacza to, że:
- zapewnia wysoką przyczepność nawet podczas trudnych warunków drogowych,
- skutecznie odprowadza rozmokły śnieg i błoto pośniegowe,
- gwarantuje większą kontrolę nad pojazdem na śniegu oraz lodzie,
- zapewnia krótszą drogę hamowania niż opona letnia w analogicznych warunkach.
Kiedy wymienić opony na zimowe w Polsce?
Zaleca się zmianę opon z letnich na zimowe, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spadnie poniżej 7 st. Celsjusza. Wówczas bowiem mieszanka ogumienia letniego zaczyna twardnieć. W efekcie traci ono swoje właściwości i oferuje pogorszone parametry jazdy.
Na rynku dostępne są również opony całoroczne. Jak sama nazwa sugeruje, można nimi jeździć przez cały rok bez konieczności wymiany. Czy jednak sprawdzają się w warunkach zimowych i przy niskiej temperaturze? Ich producenci przekonują, że tak.
Co ważne, nie ma przepisów zabraniających kierowcy wykorzystywać opony zimowe latem. Niemniej nie jest to zalecane, gdyż ogumienie traci swoje właściwości, co negatywnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także szybciej się zużywa. Użytkowanie opon zimowych latem zwiększa również zużycie paliwa.
Czy we wszystkich pojazdach trzeba zmieniać opony na zimę?
Zmiana opon z letnich na zimowe może uchronić kierowcę przed ryzykiem wpadnięcia w poślizg i utraty kontroli nad pojazdem. To wyraz troski nie tylko o siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Istnieją jednak grupy pojazdów, w przypadku których nie ma potrzeby zmieniać opon. To m.in.:
- pojazdy komercyjne wykorzystywane w rolnictwie i leśnictwie,
- pojazdy jednośladowe, np. motocykle i skutery,
- wózki widłowe, które służą do chwytania, podnoszenia i przenoszenia ładunków,
- pojazdy uprzywilejowane, np. policji i straży pożarnej,
- pojazdy specjalne, dla których nie ma opon klas C1, C2 lub C3, takich jak autobusy czy też kampery.
Czy można dostać mandat za brak opon zimowych?
Chociaż w Polsce obowiązek zmiany opon na zimowe nie istnieje, za ich brak kierowca może zostać ukarany mandatem. Jak to możliwe? Jazda na letnim ogumieniu w czasie intensywnych opadów śniegu może podczas kontroli drogowej zostać zakwalifikowana przez funkcjonariuszy Policji jako „najpoważniejsze naruszenie”, które traktowane jest tak jak kierowanie pojazdem bez ważnego przeglądu. Grozi za to kara grzywny w wysokości nawet do 2 tys. złotych.
Nie tylko Polska – obowiązek wymiany opon w innych europejskich krajach
Podczas planowania podróży po Europie w okresie zimowym warto prześledzić regulacje prawne dotyczące ogumienia. W niektórych państwach bowiem opony zimowe są obowiązkowe w określonych sytuacjach i czasie. W innych – podobnie jak w Polsce – nie trzeba zmieniać ogumienia. Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, kraje europejskie można podzielić na takie, gdzie:
- obowiązek zimowych opon nie istnieje – to Polska, Węgry, Belgia, Holandia, Bułgaria, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Wielka Brytania i Irlandia,
- opony zimowe są obowiązkowe w określonych sytuacjach – to Niemcy, Czechy, Słowacja, Francja, Austria, Rumunia, Norwegia, Szwecja i Finlandia,
- obowiązek opon zimowych występuje w określonym czasie – to Estonia, Łotwa, Litwa, Włochy.
Odpowiednie opony mogą uchronić kierowcę nie tylko przed mandatem, ale również wieloma niebezpieczeństwami na drodze, takimi jak np. ryzyko wpadnięcia w poślizg. Szukanie oszczędności w tym obszarze nie jest zatem wskazane. Dlatego wraz z pogorszeniem się warunków pogodowych warto zmienić opony na zimowe. Mimo że w Polsce jazda na oponach zimowych nie jest obowiązkowa, może zapobiec groźnemu w skutkach wypadkowi. Zimą warunki pogodowe mogą być naprawdę trudne, przez co letnie ogumienie przestaje się sprawdzać.