Czy żółte kontrolki to już poważna awaria?
Jak wspomniano, żółte i pomarańczowe kontrolki pełnią funkcję informacyjno-ostrzegawczą. Ich zapalenie się nie zawsze oznacza poważną awarię. Wiele zależy od tego, jakich systemów i podzespołów dotyczą. Na przykład w niektórych samochodach żółta kontrolka świateł przeciwmgielnych oznacza po prostu ich włącznie. W takim przypadku nie ma powodów do niepokoju.
Po zapaleniu się żółtej lub pomarańczowej kontrolki koniecznie trzeba zachować ostrożność i obserwować działanie pojazdu. Zazwyczaj można albo kontynuować jazdę bez przeszkód, albo zatrzymać się w celu rozwiązania problemu, albo udać się do serwisu. Wszystko zależy od rodzaju kontroli w samochodzie, która się zapaliła. Co oznaczają poszczególne ikonki w aucie?
Pełny opis kontrolek na desce rozdzielczej można znaleźć w instrukcji pojazdu. My przedstawiamy wybrane pozycje wraz z działaniem, jakie powinien wykonać kierowca.
- Kontrolka rezerwy paliwa. Informuje o niskim poziomie paliwa. W takim przypadku kierowca powinien zatrzymać się na najbliższej stacji paliwowej, by uzupełnić bak.
- Kontrolka poduszki powietrznej. Może sygnalizować, że poduszka jest wyłączona. Jeśli po jej włączeniu kontrolka nie zgaśnie, trzeba udać się do serwisu.
- Kontrolka ESP. Najczęściej oznacza awarię systemu stabilizacji toru jazdy ESP. To skomplikowany podzespół. Żeby rozpoznać usterkę i ją usunąć, trzeba udać się do serwisu.
- Kontrolka ABS. Świadczy o awarii systemu ABS. Jazdę można kontynuować, gdyż zwykle oznacza ona niesprawność podzespołu, a nie jego całkowite wyłączenie. Niemniej warto jak najszybciej udać się do serwisu.
- Pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem. To ostrzeżenie o niedziałaniu jakiegoś systemu. Może oznaczać niski poziom płynu hamulcowego, przegrzanie się oleju w skrzyni biegów czy też zbyt niskie ciśnienie w kołach. W części samochodów zapala się na czerwono. Żeby rozpoznać, jakiego systemu dotyczy problem, najczęściej trzeba sprawdzić komunikat w komputerze pokładowym. W zależności od rodzaju usterki konieczne może okazać się nawet odholowanie samochodu do warsztatu.
Co oznacza kontrolka z symbolem żółtego silnika?
Jedną z ikon na desce rozdzielczej, które budzą niepokój wśród kierowców, jest żółta kontrolka check engine. Jest ona tym bardziej problematyczna, że może oznaczać drobną, prawie nieistotną dla pracy jednostki napędowej usterkę, jak i sugerować, że awaria silnika jest poważna. Zlekceważenie groźnego problemu może mieć poważne problemy.
Pojawieniu się żółtej kontrolki silnika najczęściej towarzyszy przejście samochodu w tryb awaryjny. Jego przejawem jest m.in. spadek mocy. W efekcie pojazd gorzej się rozpędza i osiąga niższą prędkość maksymalną. Ma to na celu ochronić jednostkę napędową przed zniszczeniem. Co należy zrobić, gdy pojawi się kontrolka check engine?
Co zrobić z „check-engine”?
Gdy na desce rozdzielczej zapali się żółta kontrolka silnika, nie należy wpadać w panikę. W takiej sytuacji instrukcje samochodowe zwykle sugerują:
- zatrzymanie pojazdu,
- dojazd do warsztatu,
- wezwanie pomocy drogowej.
To, jakie działanie należy podjąć, zależy od rodzaju usterki. Dlatego – jeśli to możliwe – kierowca powinien w pierwszej kolejności sprawdzić komunikaty w komputerze pokładowym samochodu. Dowie się wówczas, jakiego podzespołu dotyczy usterka i czy jest ona poważna. Ważna jest również obserwacja pracy jednostki napędowej. Jeśli coś budzi niepokój, lepiej zatrzymać się i wezwać pomoc drogową, jeśli to możliwe.
Nie zaleca się odłączania akumulatora lub kasowania błędu powodującego zapalenie się żółtej kontrolki check engine. Nie tylko nie rozwiązuje to problemu, ale również naraża silnik na wystąpienie poważnej awarii, która może zupełnie unieruchomić samochód i wiązać się z kosztowną naprawą.
Jak długo można jeździć z palącym się „check-engine”?
Żadnej żółtej kontrolki w samochodzie nie należy ignorować. Brak reakcji na check engine może doprowadzić nawet do zniszczenia jednostki napędowej. Dlatego warto jak najszybciej udać się do warsztatu, by mechanik mógł rozwiązać problem.
Czerwone kontrolki w samochodzie – co oznaczają?
Czerwone kontrolki należą do grupy kontrolek ostrzegawczych. Informują o istotnych awariach podzespołów. Dlatego ich zapalenie wiąże się najczęściej z koniecznością zatrzymania pojazdu i nierzadko wezwania pomocy drogowej, jeśli problemu nie da się wyeliminować. Co oznaczają poszczególne kontrolki? Jakie działania powinien podjąć kierowca, gdy się zapalą?
- Kontrolka awarii poduszki powietrznej. Choć poduszki powietrzne nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodów, w razie kolizji mogą uratować zdrowie i życie osób podróżujących. Dlatego ich awarii nie należy bagatelizować i jak najszybciej udać się do mechanika w celu zdiagnozowania problemu.
- Kontrolka akumulatora. Może informować nie tylko o zbyt niskim poziomie ładowania baterii, ale również awarii alternatora bądź uszkodzeniu instalacji elektrycznej. W takiej sytuacji lepiej odholować samochód do warsztatu.
- Kontrolka temperatury cieczy chłodzącej. To kontrolka informująca o zbyt wysokiej temperaturze cieczy chłodzącej. Gdy się pojawi, należy zatrzymać samochód, wyłączyć silnik i uzupełnić braki płynu chłodniczego. Jeśli postój jest niemożliwy, trzeba włączyć ogrzewanie pojazdu na najwyższą temperaturę. Takie działanie powinno schłodzić silnik.
- Kontrolka oleju silnikowego. Włącza się, gdy poziom płynu jest ekstremalnie niski. Dlatego należy zatrzymać samochód, wyłączyć silnik i uzupełnić braki. Pojazd należy też oddać do serwisu, jeśli przyczyną ubytku był wyciek lub szybkie zużycie.
Żółte kontrolki w samochodzie pełnią funkcję informacyjno-ostrzegawczą. Dlatego nie warto ich bagatelizować. Ich opis, a także sposób postępowania kierowcy w razie ich zapalenia znajduje się instrukcji pojazdu. Warto ją wcześniej przeczytać lub mieć przy sobie, by szybko sprawdzić znaczenie kontrolek w aucie. Ułatwi to diagnozę problemu i pozwoli kierowcy właściwie na niego zareagować.