Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych?
Rozładowany akumulator to wbrew pozorom nie koniec świata! Uziemiony samochód można bowiem odpalić. Trzeba jedynie dysponować kablami rozruchowymi i drugim autem. Dlatego przewody rozruchowe warto wozić w bagażniku, a życzliwy kierowca, który użyczy pojazdu, na pewno się znajdzie. Na co jednak uważać przy próbie uruchomienia samochodu? Jak podłączyć kable rozruchowe do akumulatora, aby procedura zakończyła się sukcesem?
Dlaczego rozładował się akumulator? Jak rozpoznać awarię?
Odpalanie na kable rozruchowe to jeden z najprostszych, a zarazem najpopularniejszych sposobów uruchamiania pojazdu, gdy akumulator zawiedzie i się rozładuje. Czasem wystarczy zostawić w aucie zapalone światła, by rankiem silnik samochodu nie chciał współpracować. Jak rozpoznać rozładowany akumulator w pojeździe? Symptomy zależą m.in. od wieku auta.
- Samochody starszej generacji. Gdy w ich przy przypadku dojdzie do awarii, kontrolka akumulatora miga lub świeci na stałe, a rozrusznik kręci zbyt wolno, aby odpalić auto. W konsekwencji oświetlenie deski rozdzielczej przygasa. Rozrusznik zaś zatrzymuje się.
- Nowoczesne samochody. Reagują odmiennie niż pojazdy starszej generacji. Gdy akumulator się rozładuje, najczęściej na desce rozdzielczej zaświecają się wszystkie kontrolki (lub ich większość) i rytmicznie mrugają. W ich przypadku rozrusznik zazwyczaj nawet nie zareaguje. Podobne symptomy występują w pojazdach pozwalających na uruchomienie silnika bez kluczyka. W ich przypadku kontrolki mogą mrugać, aż do momentu całkowitego rozładowania akumulatora.
Jeśli akumulator się rozładuje, w samochodzie przestają działać zamki i szyby sterowane elektronicznie. W takiej sytuacji również i światła, radio, wycieraczki czy też system klimatyzacji odmawiają posłuszeństwa – nie można ich włączyć.
Pozostawienie włączonych świateł przy zgaszonym silniku to nie jedyne niedopatrzenie, które może doprowadzić do tego, że w samochodzie dojdzie do rozładowania akumulatora. Wśród najczęściej pojawiających się przyczyn problemów z odpaleniem samochodu można wymienić:
- pozostawienie włączonego radia przy zgaszonym silniku,
- niedomknięcie drzwi samochodu, co powoduje stałe podświetlenie wnętrza,
- rzadkie używanie auta, co uniemożliwia naładowanie się akumulatora,
- niewłaściwa praca alternatora,
- nieprawidłowy dobór akumulatora,
- zaburzenia w przepływie prądu będące wynikiem zanieczyszczeń, które pochodzą z codziennej eksploatacji.
Odpalanie auta z kabli – dlaczego jest konieczne zwykle zimą?
Winę za rozładowany akumulator często ponosi też spadek temperatury. Duże mrozy mogą bowiem negatywnie wpłynąć na element, zwłaszcza jeśli jest już wysłużony. Przyspieszają bowiem naturalny proces samorozładowania się akumulatora. W takiej sytuacji najczęściej można jedynie włączyć zapłon, nic więcej. Kierowcy nie pozostaje więc nic innego, jak odpalić samochód za pomocą kabli rozruchowych.
Proces samorozładowania się akumulatora potęgowany jest zarówno przez niskie, jak i wysokie temperatury. Może więc do niego dojść także latem, zwłaszcza jeśli auto jest przez dłuższy czas nieużywane i stoi na zewnątrz. Wówczas pobór prądu – choć niski – powoduje ubytki zgromadzonej energii, a upał dodatkowo je pogłębia.
Jeżeli często borykasz się z rozładowanym akumulatorem, to sygnał, że czeka Cię wymiana baterii. Zanim jednak tego dokonasz, sprawdź wszystkie odbiorniki prądu. Być może któryś z nich pożera energię nawet po wyłączeniu silnika, przez co odpalenie samochodu jest utrudnione.
Rozładowany akumulator – jak poprawnie i bezpiecznie uruchomić samochód z kabli?
Jak wspomniano, odpalanie z kabli rozruchowych to metoda, która pozwala bezpiecznie uruchomić samochód, gdy dojdzie do rozładowania akumulatora. Żeby jednak wszystko odbyło się bez przykrych niespodzianek, należy wiedzieć m.in., jak podłączyć akumulator na kable rozruchowe. Dlatego przedstawiamy instrukcję krok po kroku.
Jak odpalić auto za pomocą przewodów rozruchowych? Jak podłączyć klemy i kable?
Odpowiednie podłączenie kabli rozruchowych to klucz do sukcesu. Żeby zapobiec przypadkowemu zwarciu przewodów, należy najpierw połączyć bieguny dodatnie, natomiast na sam koniec przyłączyć się do masy (uziemienia) biorcy. Jak podłączyć kable rozruchowe, by bez przeszkód odpalić auto?
- Wyłącz silnik samochodu-dawcy. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia sprawnego akumulatora dawcy lub alternatora.
- Podnieś maskę samochodu-dawcy. Czerwony przewód podłącz do zacisku dodatniego (+), a czarny przewód do zacisku ujemnego (-) w akumulatorze dawcy.
- Podnieś maskę samochodu-biorcy. Drugi koniec czerwonego przewodu przyłącz do zacisku dodatniego (+) w niesprawnym akumulatorze. Natomiast drugi koniec czarnego przewodu przyłącz do masy (uziemienia), ewentualnie zacisku ujemnego (-) niesprawnego akumulatora. W przypadku nowoczesnych pojazdów znalezienie niezaizolowanej masy pod maską może być sporym wyzwaniem. Informacja o tym powinna być jednak zawarta w instrukcji obsługi.
Jak widać, podłączenie kabli do akumulatora nie jest skomplikowane. W ferworze emocji nietrudno jednak o pomyłkę. Dlatego należy zachować ostrożność i pełne skupienie. Warto pamiętać też o tym, że w trakcie podłączania przewodów rozruchowych wolne zaciski nie mogą dotykać niczego metalowego. W przeciwnym razie dojdzie do zwarcia.
Przewody podłączone — jak uruchomić samochód na kable rozruchowe?
Po prawidłowym podłączeniu kabli rozruchowych można przejść do dalszych działań. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w obu pojazdach są wyłączone odbiorniki prądu. Mowa tutaj nie tylko o radiach, ale też światłach oraz systemach ogrzewania i klimatyzacji. Zabezpieczy to akumulator dawcy przed rozładowaniem.
Następnie należy uruchomić silnik sprawnego pojazdu, a po upływie 5-10 minut odpalić auto z rozładowanym akumulatorem poprzez normalne przekręcenie kluczyka lub wciśnięcie przycisku start-stop. Rozrusznikiem należy kręcić do 10 sekund. Jeżeli nie uda się uruchomić samochodu, należy odczekać kilka minut i ponowić procedurę odpalania, tym razem jednak podnosząc obroty silnika w sprawnym samochodzie.
Jeżeli uda się odpalić samochód, można odłączyć kable rozruchowe, pamiętając o zachowaniu odwrotnej kolejności. Najpierw więc należy usunąć zacisk czarnego przewodu od uziemienia, który był niesprawny, a następnie pozostałe. Uruchomionego auta nie należy gasić. Wręcz odwrotnie. Warto wybrać się nim w dłuższą trasę, by akumulator zdołał się naładować.
Odpalanie samochodu za pomocą kabli rozruchowych a wielkość akumulatora?
Najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze jest odpalanie auta na kable, jeśli oba samochody mają podobne parametry zasilania. W przeciwnym razie może dojść do całkowitego rozładowania akumulatora dawcy. Jeśli sprawne źródło zasilania ma mniejszą pojemność, nie oznacza to jednak, że nie należy w ogóle próbować uruchomić samochód za pomocą kabli rozruchowych. Trzeba jednak pamiętać o dwóch kwestiach.
- Po pierwsze, w obu samochodach należy wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu – radia, światła, klimatyzację czy też ogrzewanie.
- Po drugie, podczas uruchamiania silnika z rozładowanym akumulatorem należy podnieść obroty silnika dawcy.
Dlaczego auto nie odpala na kable?
Wbrew pozorom nie zawsze udaje się odpalić auto na kable rozruchowe. Czasem przyczyna tkwi w błędnym podłączeniu przewodów. Dlatego warto uważnie wykonać całą procedurę. Bywa, że problemem jest mniejsza pojemność lub wyczerpanie akumulatora dawcy. Wówczas należy znaleźć pojazd o zbliżonych parametrach zasilania i powtórzyć wszystkie czynności.
Odpalanie samochodu z kabli może się zakończyć fiaskiem także wtedy, gdy przewody rozruchowe są słabej jakości. Tanie modele są wyposażone w cieńszy rdzeń miedziany. W efekcie gorzej przewodzą prąd, co może utrudnić rozruch na kable.
Jeśli przewody rozruchowe są dobrej jakości i zostały prawidłowo podłączone, a akumulatory mają zbliżone parametry zasilania, odpalenie auta z kabli powinno zakończyć się sukcesem. Niestety, po 5-6 nieudanych próbach, należy zrezygnować z dalszych starań i skontaktować się z mechanikiem.
Choć odpalanie samochodu za pomocą kabli rozruchowych należy do stosunkowo prostych czynności, nie można zapomnieć o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Dla powodzenia przedsięwzięcia szczególnie ważne jest zadbanie o prawidłową kolejność podłączenia przewodów rozruchowych. Powyższe wskazówki dostarczają praktycznej wiedzy, jak odpalić auto na kable. Dlatego warto je zastosować, gdy akumulator odmówi posłuszeństwa.